توان دفــاعی؛ برگ برنده میدان دیپلماسی

قدس در گفت‌وگو با کارشناسان مسایل بین‌الملل اهمیت و ضرورت ارتقای توان دفاعی کشور و تأکید بر خط قرمز بودن آن را مورد بررسی قرار داده است.  

امنیت نظامی، خط قرمز ایران
مهدی فضائلی کارشناس مسایل سیاسی به خبرنگار قدس می‌گوید: بحث بنیه دفاعی کشورها جزو موضوعات و حوزه‌هایی است که هر کشوری به اقتضای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های مالی و استعدادهای انسانی خود از توسعه آن فروگذاری نکرده و خواهان دستیابی به توسعه یافته‌ترین ابزارهای روز نظامی در راستای حفاظت از سرزمین خویش است. اساساً بحث حوزه امنیت ملی جزو حوزه‌ها و خط قرمزهایی است که معمولاً اگر در هر دولت و نظامی مورد تساهل و تسامح قرار بگیرد و دولت نسبت به آن بی‌توجهی کرده یا به دیگران اجازه دخالت و کارشکنی در چنین موضوعی را بدهد کفایت آن نظام و دولت زیر سؤال می‌رود. خصوصاً اگر آن کشور در معرض تهدیدات جدی و متعددی از سوی دشمنانش قرار گرفته باشد.
وی با اشاره به تجربه جنگ تحمیلی و فشارهای متعدد نظامی بر ایران به این نکته اشاره کرد که جمهوری اسلامی با توجه به سابقه و تجربه هشت سال دفاع مقدس و هزینه‌های بسیار سنگینی که برای دفاع از میهن اسلامی پرداخته، باید در راه دفاع از سرزمین خود با اتکا به توانمندی‌های داخلی ظرفیت نظامی‌اش را گسترش دهد.
وی می‌افزاید: امروز ایران بیش از هر زمان مورد تهدیدات نظامی دشمنانش قرار دارد، همانند تهدیدات آمریکا که دائماً روی میز است!
فضائلی با اشاره به شرایط منطقه‌ای اظهار می‌کند: لازم است جمهوری اسلامی ایران در برابر بحران‌های بوجود آمده، آماده دفاع از کیان خود در برابر تخاصم و تهاجم‌های احتمالی باشد. بنابراین بسیار طبیعی است در راستای بازدارندگی دشمنان به تقویت بنیه دفاعی خود پرداخته و سیستم‌های نظامی و موشکی خود را با توجه به ارتقای سیستم‌های سایر کشورها ارتقا ببخشد تا هیچ کشوری گمان حمله به ایران را عملیاتی که نه، حتی بدان نیندیشند.

 در میدان دیپلماسی به کسی اقتدا نمی‌کنیم
این کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان اینکه هر کشوری وظیفه تأمین امنیت سرزمین خود را داراست تصریح می‌کند: به طور طبیعی برخورداری از به روزترین تجهیزات نظامی قدرتی است که ضمن اینکه تأمین کننده امنیت کشور بشمار می‌رود، عامل بازدارنده‌ای در برابر نقشه‌ها و توطئه‌هایی است که این روزها در اطرافمان اعم از سوریه و عراق و... مشاهده می‌کنیم.
فضائلی با بیان اینکه افزایش ارتقای نظامی یکی از مسایل پیش‌رو در مباحث دیپلماتیک است، می‌گوید: اگر کشوری از توانمندی و قدرت نظامی برخوردار نباشد،عملاً به مثابه این است که در مباحث دیپلماسی دست خالی به میدان آمده، لذا آن کشور از پشتوانه خاصی برخوردار نخواهد بود. عدم برخورداری از توان نظامی بازدارنده به معنای عدم اقتدار در مباحث دیپلماتیکی است و چنین کشوری قادر به اعاده حق خود حتی از طریق دیپلماسی هم نخواهد بود، لذا می‌توان گفت اگر به  تعبیری بخواهیم دیپلماسی را جزو قدرت نرم بشمار آوریم، قدرت نرم نیازمند قدرت سخت است و یقیناً بدون آن از کارآمدی و تاثیرگذاری لازم برخوردار نخواهد بود.  وی با بیان اینکه بودجه نظامی ایران نسبت به برخی کشورهای غربی و حتی همسایه بسیار کمتر است، بیان می‌کند: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر دکترین دفاعی نبرد نامتقارن در حوزه موشکی به عنوان حوزه‌ای که می‌تواند نقش بازدارنده بسیار بالایی را داشته باشد، در حد توان خود به ارتقای این مسأله اقدام می‌کند.
وی می‌افزاید: موضع‌گیری‌های کسانی که ایران را به تحریم‌های موشکی تهدید می‌کنند به لحاظ نوع و ورود آنها به مسایل نظامی بسیار جالب است. این کشورها بودجه‌های نظامی سرسام آوری نسبت به ایران دارند و در میان کشورهای مختلفی که با ایران رفتار خصمانه‌ای دارند ایران کمترین سرمایه‌گذاری را در بحث نظامی دارد. حجم سرمایه‌گذاری‌هایی که در سطح منطقه انجام می‌شود، مثلاً در بحرین و عربستان بیشتر از سرمایه‌گذاری‌های ایران در این حوزه است. با توجه به جغرافیا، تهدیدات و جمعیت ایران در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های عظیمی ندارد. جالب است بدانید آمریکا سال گذشته 700میلیارد دلار برای حفظ و ارتقای بمب‌های هسته‌ای خود به تصویب رساند تا از تسهیلات اتمی خود نگهداری کند. از این رو با توجه به این مسأله بحث پافشاری بر بنیه کشورکاملاً منطقی و عقلانی است و کوچکترین عقب‌نشینی در این‌باره قطعا امنیت ملی کشور را به خطر انداخته و هیچ‌کس اجازه چنین مسأله‌ای را ندارد.

 وقتی اقتدار سیاسیون از واجبات است
وی خطاب به مسؤولان دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان می‌کند: با توجه به اینکه آمریکا اصلی‌ترین دشمن ایران بشمار می‌رود و بیشترین تلاش را علیه منافع ملی ما انجام می‌دهد، اگر روزی  احساس کنند به  لحاظ نظامی تضعیف شده‌ایم روند زیاده خواهی‌های خود را افزایش می‌دهند. لذا اقتدارمسؤولان دیپلماسی کشور در حوزه منافع و امنیت ملی از اهم واجبات است و مسؤولان به هیچ عنوانی نباید از این مسأله عقب‌نشینی کنند واین موضوع باید در لحن و ادبیات مقامات اصلی کشور اعم از رئیس‌جمهور، وزیر امورخارجه و دیگر مسؤولان مشهود باشد. همچنین با پیگیری‌های حقوقی باید در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکایی بایستند.

 داستان دنباله‌دار بدعهدی غرب
دکتر اصغر زارعی، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان اینکه آمریکا ناقض برجام است و اجازه دخالت در امور داخلی ایران را ندارد، می‌گوید: با توجه به گذشت بیش از سه ماه از اجرایی شدن توافقنامه برجام انتظار می‌رفت طرف‌های غربی مانند ایران به تعهدات خود عمل کنند و نسبت به آنچه که در توافقات برجام آمده با صداقت رفتار کنند. اما متأسفانه شاهد بودیم بعد از اجرایی شدن برجام نه تنها به تعهدات خود عمل نکردند بلکه دایره محدودیت‌ها و زیاده خواهی‌های خود را به دیگر حوزه‌ها نیز تسری دادند. وی می‌افزاید: یکی از این موضوعات مناقشه‌آمیز که در مذاکرات برجام از مباحث مجادله‌آمیز بشمار می‌رفت و گروه‌های مذاکره‌کننده با ایران به خصوص آمریکا و غربی‌ها با فشارهای صهیونیست‌ها سعی داشتند تا این مسأله را به ایران در خلال مباحث هسته‌ای تحمیل کنند، بحث تسلیحات و صنایع موشکی ایران بود که در موضوعات پی ام دی مورد مناقشه واقع شده بود. آنچه که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات و حتی قبل از آن با صراحت به آن تاکید می‌کرد عدم تسری موضوع هسته‌ای به حوزه مسایل نظامی خصوصاً مسایل موشکی و توان نظامی جمهوری اسلامی ایران بود.  قبل از این مسایل و پافشاری غربی‌ها برای تحت‌فشار قرار دادن ایران وتضعیف توان نظامی ما، قطعنامه1929 نیز با اشاره به توان موشکی و توانمندی‌های ایران در حوزه دفاعی در این مسأله وارد شده بود.   زارعی ادامه می‌دهد: مسأله امنیت ملی و ارتقای توانمندی‌های نظامی جزو حقوق هر کشوری بشمار می‌رود و ورود دیگر کشورها و دخالت در آن  ناقض حقوق ملی تمامی کشورهایی است که به عنوان اعضای سازمان ملل متحد با این سازمان همکاری دارند. بنابراین هیچ فرد و جایگاهی در نهاد سازمان ملل و در هر جای دنیا نمی‌تواند محدودیتی را برای توان دفاعی کشورهای عضو یا سایر کشورها فراهم کند، زیرا هر کشوری حق دارد در برابر تهدیدات و آسیب‌ها نسبت به توانمندی دفاعی خود اقدام کند.
وی با بیان اینکه افزایش توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران فقط صرفاً به لحاظ دفاع از سرزمین اسلامی است، می‌گوید: بارها جمهوری اسلامی ایران در مواقع متعدد براین موضوع تاکید کرده که توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران صرفاً تدافعی بوده و ایران هرگز قصد تهاجم و درگیری با هیچ کشوری را ندارد و افزایش توان دفاعی ایران به دلیل تهدیداتی است که از ابتدای پیروزی انقلاب وجود داشته و به عنوان یک ضرورت در دستور کار بوده است، همان‌گونه که دکتر ظریف به این موضوع اشاره کرد که  توان موشکی و دفاعی ایران به عنوان یک اصل ضروری در راهبرد دفاعی ایران مطرح بوده و هست و هیچ‌گاه از آن عدول نخواهیم کرد.
وی در ادامه تأکید می‌کند: آنچه که این روزها بعد از مذاکرات برجام مورد مناقشه جدی، تعرض و زیاده‌خواهی طرف‌های غربی و در رأس آنها آمریکا واقع شده ایجاد محدودیت و فشار بر جمهوری اسلامی ایران برای کاهش توان دفاعی خصوصاً عدم آزمایش موشک‌های راهبردی است که این موضوع ارتباطی به مذاکرات برجام نداشته و ایران اجازه ورود به این حوزه را به آنها نداده است و اساساً نمی‌تواند نقض برجام تلقی شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به موفقیت‌های ایران در مسایل نظامی تصریح می‌کند:  امروز ایران به عنوان قدرت اثرگذار در منطقه با  توانمندی‌هایی که درعرصه‌های مختلف بدست آورده، نمونه موفقی است که توانسته با تکیه برتوانمندی‌های داخلی و ظرفیت‌های ملی خود در بعد صنایع دفاعی خصوصاً در تسلیحات موشکی به توفیقات ارزشمندی دست یابد. این مسأله موجب ابراز نگرانی غربی‌ها و برخی کشورهای همسایه شده که این نگرانی بی‌مورد است وهیچ جایگاهی در حقوق بین‌الملل نداشته و به لحاظ دیپلماتیک هم طرف‌های مقابل نمی‌توانند موضوعی را بر خلاف کنوانسیون‌ها و میثاق‌های بین‌المللی به کشورهای دیگر تحمیل کنند.
وی تأکید می‌کند: ورود آمریکا و تهدیدهای برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بی‌معنی است، همان‌گونه که خانم موگرینی نیز براین مسأله تاکید کرد که آزمایشات موشکی ایران نقض برجام نیست، بنابراین محدودیتی از ناحیه هر نهاد و کشوری نمی‌تواند مانع رشد و توسعه در صنایع و توانمندی‌های موشکی ما باشد و هیچ‌گاه نباید مسایل امنیتی و نظامی مورد مذاکره قرار بگیرد، همان‌گونه که حاکمیت جمهوری اسلامی ایران، ورود به مسایل نظامی را خط قرمز اعلام کرده‌اند هرگز به طرف‌های مذاکره و هیچ کشوری نباید اجازه داد که از خطوط امنیتی ما عبور کنند. امید می‌رود نیروهای مسلح و دفاعی جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته بر توان دفاعی و موشکی کشور افزوده و در راه حراست و حفاظت از کشورمان ثابت قدم باشند. یقیناً باید به این موضوع پرداخت که هیچ فشار و تهدیدی نمی‌تواند در عزم و اراده ملت ما در قبال دفاع از میهن اسلامی‌مان خللی وارد کند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توان دفــاعی؛ برگ برنده میدان دیپلماسی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-7255) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین