تاکتیک اصلاح‌طلبان برای انحراف اذهان مردم از اعترافات تاریخی سیف+تصاویر

به گزارش قدس آنلاین به نقل ازخبرگزاری مشرق،ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی که برای شرکت در اجلاس سالانه نشست مشترک بهاره بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به آمریکا سفر کرده است، در شورای روابط خارجی آمریکا حضور یافت و درباره مسائل اقتصادی مربوط به توافق هسته ای سخنرانی کرد.

وی در این نشست با بیان اینکه تاکنون اثری که از توافق هسته ای انتظار داشتیم را ندیدیم گفت: هنوز شرایط عادی نداریم، نمی‌گویم پیشرفتی نشده ولی با در نظر گرفتن فعالیت‌هایی که ما انجام دادیم، اتفاقی برایمان نیفتاده است.ایران تمام تعهداتش را انجام داده است، طرف دیگر به تعهداتش عمل نکرده و باید آن را تسریع کند.

سیف همچنین در مصاحبه با پایگاه المانیتور نیز ضمن تکرار این موضوع اعلام کرد: ایران حتی پیش از لغو تحریم ها به پیشرفت در بخش اقتصاد دست یافته بود.

رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد: از زمان اجرای برجام تاکنون تقریبا هیچ چیز اتفاق نیفتاده است. به طور کلی ما قادر نیستیم از پول های خود در خارج استفاده کنیم. 

پس از این اعتراف سیف به بی تاثیر بودن برجام، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به اظهارات سیف اعلام کرد: دسترسی ایران به نظام مالی دنیا، جزء برجام نیست. 

پیش از این، حسن روحانی رئیس جمهور، پس از آنکه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی گفته بود: طرف غربی در عمل به تعهدات خود تأخیر دارد، در نشست مطبوعاتی خود اعلام کرده بود : ایشان وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی نیست، وزیر خارجه هم الآن نیست، ایشان مسئول سازمان انرژی اتمی است.

حال باید دید موضع رئیس‌جمهور در قبال این اظهارنظر رئیس کل بانک مرکزی پیرامون عملیاتی نشدن تعهدات برجام و سنگ اندازی آمریکایی‌ها در راه دسترسی ایران به حساب های خارجی و پول های بلوکه شده چه خواهد بود؟

در داخل کشور نیز، روزنامه های اصلاح طلب، اکثرا به این اعترافات سیف در عملیاتی نشدن وعده های پسابرجامی نپرداخته و از کنار آن عبور کردند. این درحالی است که ولی‌الله سیف سمت بالایی در نظام اقتصادی کشور دارد و در حوزه اجرایی برجام نیز اختیارات مختلفی به برعهده وی گذاشته شده است. سکوت معنادار این جراید اصلاح‌طلب درحالی که سعی می‌کنند دستاوردهای مختلف اقتصادی را منوط به اجرای برجام کنند،‌ بسیار جالب توجه است.

آنچه در این روزها  و در رسانه‌های دولتی و حامی دولت اصلاح‌طلب شاهدش هستیم در 5 محور قابل جمع است

1- سکوت و عبور از اظهارات صادقانه رئیس بانک مرکزی توسط رسانه های دولتی و حامی دولت اصلاح طلب

2- تمرکز بر بخش های مثبت و دلبخواه اظهارت سیف و سکوت درباره مهم ترین محور اعتراف رئیس بانک مرکزی مبنی بر هیچ بون برجام برای مردم ایران

3- پوشش مثبت و بزک کردن چهره آمریکا مبنی بر اینکه آمریکا به تعهدات خود پایبند است و انحراف افکار عمومی از اصل اعترافات سیف

4- پوشش اظهار نظرهای آمریکایی به جای توجه به اعترافات سیف

5- حمله به منتقدین با برچسب رفتارهای جناحی به جای تمرکز بر واقعیت اعتراف سیف و اشاره به بدعهدی آمریکا

برای مثال روزنامه های مردم‌سالاری و ابتکار ، این صحبت‌ها و حواشی آن را پوشش نداده و در صفحات اقتصادی آن‌ها نیز خبری از این موضوع به چشم نمی‌خورد.
 

زیباکلام:روحانی واقعیات اقتصاد را به مردم بگوید/  سیف:مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است

زیباکلام:روحانی واقعیات اقتصاد را به مردم بگوید/  سیف:مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است


تعدادی از این رسانه ها با بیان قسمت‌های کوتاه و کم اهمیت، سعی نمودند با تاکتیک انحراف افکار عمومی به نوعی این سخنان را سانسور نموده و فقط قسمت‌های مثبت آن را بیان کنند. 

به عنوان نمونه روزنامه آرمان، در مصاحبه‌ای با صادق زیبا کلام، از دولت خواسته بجای اینکه برای حل مشکلات اقتصادی تلاش کند به مردم ضعف ها را بازگو کند تا بتواند به این طریق مشکلات را به گردن دولت قبل انداخته و در انتخابات سال 96 امکان رای‌آوری خود را بالا ببرد. 
 

زیباکلام:روحانی واقعیات اقتصاد را به مردم بگوید/  سیف:مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است
 

زیباکلام در این گفتگو می‌گوید:

آقای روحانی چاره‌ای ندارند جز اینکه در برنامه‌های مختلفی که با مردم ارتباط برقرار می‌کند به جای اینکه وعده‌های امیدوارانه بدهد و مکررا اعلام کند وضعیت اقتصادی کشور با شیب ملایم در حال بهبود است و امیدوار هستیم تا پایان سال ۹۲ نرخ تورم تک رقمی شود و در حال حاضر در برخی از اقلام و کالاها نیز تورم تک‌رقمی شده است، این وعده را به مردم بدهد که نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۵ به بالای ۵ درصد برسد، به جای این‌گونه سخنان واقعیت‌های تلخ اقتصاد را بازگو و اعلام کند چه شد که در کشور حدود هشت میلیون تن بیکار شده و امروز عامل اصلی رکود در اقتصاد ایران چیست و چه مسائلی سبب شد که انبارهای کارخانه‌ها پر از کالا باشد ولی خریداری برای آن وجود نداشته باشد. علت رکود بازار مسکن چیست و چرا بیش از صد شغل را هم با خود گرفتار رکود کرده است. روحانی باید به مردم صراحتا اعلام کند یارانه ۴۵ هزار تومانی چه آثار مخربی را بر اقتصاد کشور وارد کرده است. روحانی باید علت فساد‌های مختلف از جمله فساد اقتصادی را اعلام کند. ایشان باید واقعیت‌های اقتصاد ایران را به مردم بگوید و در برنامه تلویزیونی اعلام کند مادامی که اقتصاد دولتی باشد داروی شفابخشی برای آن وجود ندارد.

در این زمینه روزنامه شرق، مطلبی تحت عنوان مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است را از قول سیف منتشر کرده است که تماما ناظر به قسمت‌های سخنان حاشیه‌ای و حمایتی رئیس بانک مرکزی از برجام و همخوان با سیاست‌های این روزنامه می‌باشد.
 

زیباکلام:روحانی واقعیات اقتصاد را به مردم بگوید/  سیف:مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است


برخی نیز، علیرغم اظهارنظر شفاف مقامات آمریکایی مبنی بر پایبند نبودن به تعهدات خود، سخن از پایبندی آمریکایی ها به برجام گفتند.

روزنامه اعتماد نیز با چاپ مطلبی تحت عنوان تحريم دلار در يك قدمي حذف در صفحه اقتصادی خود، سعی کرد تا با استناد به قسمتی از صحبت های مقامات آمریکایی سخنان رئیس کل بانک مرکزی را زیر سوال ببرد. این درحالی است که « جک لو»‌وزیر خزانه داری امریکا اخیرا بیان داشته است که آمریکا دلار را برای ایران آزاد نخواهد کرد و بسیاری از تحریم‌های غیر هسته‌ای به قوت خود باقی خواهند ماند.
 

زیباکلام:روحانی واقعیات اقتصاد را به مردم بگوید/  سیف:مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است


روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت نیز به جای پرداختن به اظهارات سیف، قسمتی از حرف آمریکایی‌ها را که اعلام کرد و با در نظر گرفتن شرایطی آمریکا به تعهدات خود پایبند می‌ماند را تیتر کرده و از قول وزارت خزانه‌داری امریکا نوشت: آمریکا به تعهداتش پایبند می‌ماند.
 

زیباکلام:روحانی واقعیات اقتصاد را به مردم بگوید/  سیف:مسئولیت زنده‌نگهداشتن برجام با طرف‌هاي غربي است

روزنامه قانون در مطلبی که امروز در نیمتای بالایی خود و در صفحه نخست تیتر کرده است، منتقدین را به برداشت جناحی متهم کرده و با توجیه امتیاز گیری از آمریکا، به دنبال فرار از اعتراف تاریخی و مهم رئیس بانک مرکزی مبنی بر هیچ بودن فایده برجام است.


856
 
در ادامه، به صفحه نخست تعدادی از روزنامه‌های اصلاحات در چند روز گذشته توجه کنید؛

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکتیک اصلاح‌طلبان برای انحراف اذهان مردم از اعترافات تاریخی سیف+تصاویر» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-7500) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین