برداشت گل محمدی از گلستان های خوی آغاز شد

به گزارش ایرنا، علی زینال زاده روز چهارشنبه در آیین برداشت این محصول در یکی از گلستان های شهرستان خوی اظهار کرد: همه ساله از دهه دوم خرداد ماه تا پایان تیرماه شهرستان خوی به گلستانی از گل های سرخ تبدیل می شود و بوی خوش گل های محمدی مشام هر رهگذری را می نوازد.
وی افزود: هر صبح باغداران و پرورش دهندگان گل محمدی در خنکای صبح، غنچه های تازه شگفته گل را می چینند و تا آغاز گرمای روز و آن هنگام که گل های تازه شگفته محمدی هنوز شاداب و مشتری پسند است، به بازار عرضه می کنند.
به گزارش ایرنا، گل محمدی یا گل سرخ که در منطقه به قیزیل گول معروف است، به صورت تر و خشک به مصرف می رسد و اغلب در تهیه گلاب و مربا و گل قند از آن استفاده می شود و علاوه بر این فرآورده های ارزشمند، از خشک کرده گل محمدی نیز استفاده فراوانی در تهیه انواع مربا و تزئین غذاها می شود.
در شهرستان خوی بیش از 30 هکتار از زمین های کشاورزی زیرکشت گل محمدی قرار دارد که با برداشت بیش از چهار تن از هر هکتار، پیش بینی می شود افزون بر 120 تن محصول گل محمدی از گلستان های خوی برداشت شود.
این روزها گلاب گیری سنتی به همت خانواده ها در شهرستان خوی برپاست و عطر خوش گلاب به فضای این شهرستان طراوت خوشی بخشیده است.
شهرستان خوی در آذربایجان غربی در تولید گل محمدی بعد از استان های کرمان، اصفهان، آذربایجان شرقی و فارس پنجمین قطب تولید این محصول در کشور به شمار می رود.
در شهرستان خوی پنج هکتار از گلستان های گل محمدی به صورت مجتمع بوده و مابقی در کنار باغات و مزارع زیر کشت رفته است.
گل محمدی تولیدی خوی علاوه بر استان های همجوار با آذربایجان غربی، به کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز صادر می شود.
خوی در شمال استان آذربایجان غربی واقع است.
7128/1905

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برداشت گل محمدی از گلستان های خوی آغاز شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-88776) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا