تغییرکاربری زمین های کشاورزی خسارت های زیادی به مازندران وارد کرد

سید حسن میری روز چهارشنبه در نشست شورای اداری شهرستان نوشهر افزود : قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی در حقیقت جزو مترقی ترین قانون ها در کشور است ، ولی اگر مجریان قانون بدرستی آن را اجرمی کردند امروز شاهد تغییرکاربری و قطعه بندی اراضی بکر و حاصلخیز در این استان نبودیم.
وی با بیان این که برابر قانون حدود 17 دستگاه اجرایی در حوزه تغییرکاربری اراضی کشاورزی و نیز ساخت وسازها نقش نظارتی دارند ، گفت : برابر قانون ، مسئولان این ادارات باید با متخلفان برخورد و تمامی جرائم تغییرکابری اراضی را تمام و کمال از سودجویان و زمین خواران دریافت و برای بخش کشاورزی هزینه می کردند که متاسفانه دراین حوزه چشم پوشی شد.
مدیرکل بازرسی مازندران گفت : سوابق موجود نشان از آن دارد که بیش از دو دهه اخیر بیشتر تلاش مسئولان دستگاه های اجرایی در حوزه پیشگیری نبوده بلکه آنان مقابله می کردند.
وی اجرای طرح های هادی در برخی از روستاهای مازندران را غیرکارشناسی و غیرقابل انطباق با نیازمندی روستائیان دانست و افزود : بیش از 2 هزار هکتار از اراضی ملی دولتی موجود در پیرامون روستاها پس از خریداری توسط افراد سودجود قطعه بندی و پس از فروش به قیمت های خیلی گزاف در قالب شرکت تعاونی مسکن به کارکنان ادارات دولتی واگذار شد.
میری ادامه داد : همچنین بیش از یک دهه اخیر حدود 20 هزار واحد مسکونی به شیوه غیرمجاز در حاشیه روستاها ساخته شد که طبق بررسی های به عمل آمده بیش از 30 درصد از سازندگان آنان افراد غیربومی بوده اند.
مدیرکل بازرسی مازندران گفت : برابر قانون اجرای احکام قلع و قمع به معنای آن است که باید تمامی مستحدثات موجود در زمین های کشاورزی به طور کل برچیده و برای احیا و برگرداندن به حالت اولیه برای فعالیت های کشاورزی آماده شود که متاسفانه دراین بخش هیچگونه اقداماتی صورت نگرفت.
وی کمبود نیروی انسانی در سازمان بازرسی کشور را به عنوان یک معضل جدی در حوزه نظارتی معرفی کرد و گفت که استان مازندران از لحاظ کثرت پرونده های در دستگاه قضا با موضوع تغییرکاربری زمین های کشاورزی رتبه نخست کشور را کسب کرده است.
مدیرکل بازرسی مازندران همچنین گفت : از میان 58 شهر مازندران ، نوشهر با تغییرکاربری حدود 62 هزار متر مربع در محدوده و حریم شهر کمترین تخلفات نسبت به سایر شهرهای این استان داشته است.
7078 /1602/1654

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تغییرکاربری زمین های کشاورزی خسارت های زیادی به مازندران وارد کرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-88779) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا