عربستان و اشاعه افراط گرایی در آفریقا

عربستان امروز در چارچوب فرقه افراطی وهابیت که الهام بخش شمار فراوانی از گروه های تروریستی در منطقه خاورمیانه و آفریقا است، به دنبال توسعه سیاست های خود در قاره سیاه است.
براساس گزارشات رسمی و میدانی، رژیم سعودی برای فرار از تنگناهای سیاسی خاورمیانه، به دنبال اهداف سیاسی و اقتصادی خود در جهت تقویت اندیشه تروریست پرور وهابیت و نیز تحقق منافع نامشروع رژیم صهیونیستی برنامه وسیعی را برای ورود به قاره آفریقا تدارک دیده است.
اما پرسش اساسی این است که، اجرای این سیاست ها با چه اهداف و ابزاری از سوی رژیم سعودی قرار است اجرایی شود.

**حمایت از گروه های تروریستی در کشورهای آفریقایی
ظهور قارچ گونه گروه های تروریستی الشباب در سومالی و کنیا، بوکوحرام در نیجریه و کشورهای همجوار، گروه تروریستی « خالد بن ولید» در مالی که همه آنها ارتباط نزدیکی با گروه تکفیری- تروریستی داعش دارند، با حمایت مالی و تسلیحاتی مستقیم یا غیرمستقیم دولت سعودی امکان پذیر شده و این گروه ها تحت حمایت مستقیم ریاض به فعالیت های خود ادامه می دهند.
گروه تروریستی داعش امروزه با کمک گروه های تروریستی دیگر در آفریقا تنها با حمایت رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی هم چنان به کشتار زنان، کودکان و همه شهروندان آفریقایی، (نظامی و غیر نظامی) ادامه می دهد.
براساس شواهد متقن سیاسی، شکست داعش در عراق و سوریه و اکنون در کشورهای آفریقایی به معنای شکست عربستان سعودی در منطقه آفریقا از سوی این گروه ها تلقی می شود و به همین علت است که عناصر وابسته به این تروریست ها در روزهای اخیر بر شدت جنایات خود در قاره سیاه شدت بخشیده اند.

** ارسال مبلغان مذهبی با هدف ترویج وهابیت
فرقه وهابیت با سوءاستفاده از تعالیم و معارف اسلامی، به دنبال مقابله با نفوذ تشیع علوی در سرتاسر جهان است. در این راستا، رژیم سعودی با همکاری سازمان خود ساخته «رابطة العالم الاسلامیه» و با اقداماتی نظیر توزیع کتب و مجلات دینی با محوریت وهابی گری، فریب جوانان مسلمان و کشاندن آنان به سوی سیاست های تبلیغی وهابیت را در دستور کار قرار داده و با تاسیس و نوسازی مساجد و ساخت مراکز بهداشتی برای مسلمانان، درصدد مستحکم کردن محور وهابی – سعودی در منطقه آفریقا است.
تاسیس مراکزی چون « بنیاد الحرمین» و « دار الفتوا» و ده ها مرکز وهابیت در کشوهای آفریقایی نیز در همین راستا صورت می گیرد.

** نفوذ در ارکان تصمیم گیری آفریقا
بیش از نیمی از جمعیت قاره آفریقا را مسلمانان تشکیل می دهند. این تعداد حدود 54 میلیون نفر را شامل می شود. شورای عالی مسلمانان در کشورهای آفریقا به عنوان تنها نهاد رسمی مسلمانان در این کشورها فعالیت دارد. رژیم سعودی برای تاثیرگذاری و سوق دادن بدنه مسلمانان قاره آفریقا به سوی سیاست های خود، همواره از گروه های سنی مذهب حمایت مالی و سیاسی می کند. از سوی دیگر فشار بر بدنه سیاسی کشورهای مهم آفریقایی نظیر مغرب، نیجریه و آفریقای جنوبی برای پیشبرد سیاست های خود در مجامع بین الملی از دیگر اقدامات این رژیم در منطقه آفریقا است.
به هر روی، حضور مالی و تسلیحاتی و تبلیغی عربستان در آفریقا ادامه دارد اما گذر زمان و تاریخ نشان داده است راهبرد یک کشور برای فریب مذهبی در قاره ای دیگر، نشان از استیصال رژیم بدوی سعودی در منطقه آفریقا است.
همین ویژگی های متناقض گونه عربستان است که باعث شده جایگاه عربستان در نزد نخبگان، اندیشمندان و سیاست مداران جهان به کشوری تروریست پرور و بدوی، تقلیل یابد.
این در حالی است که نقض آشکار حقوق بشر، بدرفتاری متعصبانه و بدوی با زنان، حاکمیت خشونت قبیله ای برآمده از وهابیت، رشد فزاینده بیکاری، آسیب های اجتماعی مربوط به کارگران مهاجر ( حدود 10 میلیون تن )، کمبود آب و خشکسالی پیش روی این کشور، افزایش اعتراضات اجتماعی و صنفی، کاهش محبوبیت در میان مردمان منطقه، از مشکلات جدی پیش روی عربستان است.
البته واضح است که آفریقا و مسلمانان سیاه پوست این قاره از اندیشه های بدوی و منسوخ سعودی و نیز هر نوع تروریسم و افراطی گرایی، بیزار است و این نشان از شکست اندیشه وهابی- سعودی درقاره آفریقا است.
گزارش : حمید اوضح
خاورم**9377**1144

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان و اشاعه افراط گرایی در آفریقا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-96442) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا