مدیرعامل بانک خون بندناف ایران: بزودی بانک خون بندناف ایران به بانک جهانی خواهد پیوست

استان‌ها > آذربایجان غربی - مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون بندناف ایران در گفتگو با خبرنگاران گفت: بزودی بانک خون بندناف ایران به بانک جهانی خواهد پیوست تا از این طریق با دیگر کشورها تعامل داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، مرتضی ضرابی گفت: با پیشنهادی که از سوی مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی بنیانگذار پژوهشکده رویان داده شد و با موافقت و مقام معظم رهبری، کار ذخیره سازی نمونه های خون بند ناف برای کار بر روی سلولهای بنیادی که یکی ازدستاوردهای جدید علم پزشکی در جهان بشمار میرود در ایران آغاز شد.
وی افزود: این سلول ها میتوانند در درمان بیش از 70 نوع بیماری از جمله سرطان، تالاسمی و ... مثمر ثمر باشند، ضمن اینکه با استفاده از آن در افزایش سرعت ترمیم بافت ها نیز کمک گرفت.
مدیرعامل بانک خون بند ناف ایران تصریح کرد: برای دریافت سلولهای بنیادی باید از خون بند ناف، مغز استخوان و یا قلب استفاده کرد ضمن اینکه بهترین راه دریافت آن از خون بند ناف در هنگام تولد نوزاد خواهد بود که در صورت موافقت خانواده ها در هنگام زایمان اخذ میشود.
ضرابی گفت: در حال حاضر 5هزار نمونه خون بند ناف در مرکز ذخیره سازی عمومی و 65هزار نمونه در مرکز ذخیره سازی خصوصی جمع آوری شده است که استان آذربایجان غربی بعنوان یکی از 25 نماینده استانی دارای یک هزار نمونه است.
وی افزود: هم اکنون برای دستیابی به نمونه مورد مطابق نمونه ژنیتیکی تنها به 30 ثانیه زمان نیاز است که بعد از دستیابی به نمونه حداکثر ظرف یک ماه امکان پیوند در مراکز پیوندی کشور وجود دارد.
مدیرعامل بانک خون بند ناف ایران تصریح کرد: خانواده ها برای عضویت در این مرکز و کمک به پیشرفت این علم در کشور و درمان بیماری ها، میتوانند با حضور درمراکز نمایندگی بانک خون بندناف در استان های مختلف ضمن همکاری با این مرکز و اهدای نمونه، در درمان بیماری های خونی و یا مشکلات احتمالی بوجود آمده برای خود و دیگران از طریق این دانش پزشکی سهیم باشند.
وی افزود: نمونه های دریافتی امکان ذخیره سازی بمدت 20 سال را دارند که امکان استفاده از این نمونه ها در درمان بیماری های مختلف توام با موفقیت 80 درصدی همراه بوده است.

محمدرضا سام رئیس بانک خون بند ناف رویان آذربایجان غربی هم گفت: با راه اندازی این مجموعه در استان از سال 1389 و با همکاری جهاد دانشگاهی، اقدام به دریافت نمونه و ذخیره سازی سلول های بنیادی کرده ایم.
وی افزود: وجود تنوع های قومیتی و فرهنگی در استان باعث شده که علم ژنتیک به آن اهمیت بدهد ضمن اینکه اهمیت ذخیره سازی بانک خون و سلولهای بنیادی بسیار حائز اهمیت است.
رئیس بانک خون بند ناف آذربایجان غربی تصریح کرد: هم اکنون بیش از یک هزار نمونه سلول‌های بنیادی بندناف نوزادان استان ذخیره سازی شده است که این میزان با توجه به سایر استان ها رقم نسبتا خوبی است.
سام گفت: خانواده ها و بویژه زوج های جوان برای سهیم بودن در این نمونه ها و درمان بیماری ها، با همکاری با مرکز استان و متخصصان نسبت به انجام آزمایشات اولیه و در نهایت ذخیره سازی خون بندناف در هنگام تولد نوازادان داشته باشند چراکه این ذخیره سازی تأثیر غیرقابل کتمانی در تسهیل درمان نوزدان در آینده دارد.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیرعامل بانک خون بندناف ایران: بزودی بانک خون بندناف ایران به بانک جهانی خواهد پیوست» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-96480) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین