وزارت نیرو سهم آب تخصیصی به مردم کردستان را به جهاد کشاورزی اعلام کند

به گزارش خبرنگار ایرنا کریم ذوالفقاری روز دوشنبه در جلسه بررسی وضعیت منابع آبی بخش کشاورزی استان کردستان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در سنندج افزود: ما در سازمان جهاد کشاورزی اکنون آمار میزان آب تخصیصی به حوزه کشاورزی استان را نمی دانیم و از این رو نمی توانیم بر روی آن برنامه ریزی داشته باشیم.
او تاکید کرد در صورت شفاف بودن میزان آب اختصاصی به حوزه کشاورزی می توانیم برای هر منطقه استان الگوی کشت در نظر بگیریم.
او در ادامه سخنان خود وزارت نیرو را یکی از عوامل توسعه نیافتگی کردستان دانست و گفت: امروز به دلیل نبود و کمبود آب، مردم کردستان از مراکز تولید که روستاها هستند به شهرها مهاجرت می کنند و به جای تولید کننده به مصرف کننده تبدیل شده اند.
وی با اشاره به اینکه روستاییان برای مصرف شرب، زراعت و باغبانی و سیراب کردن احشام خود به آب نیاز دارند گفت: غیر از زراعت، باغبانی و دامداری در روستاهای کردستان، روستاییان کار دیگری ندارند و اگر آب نباشد این فعالیت ها نیز تعطیل می شود.
او اظهار کرد: مناطقی در استان کردستان وجود دارد که زمانی بهترین زمین های باغی و زراعی را داشت اما امروز به دلیل نبود آب کشاورزی در ان مناطق تعطیل شده و روستاها نیز به دلیل کم آبی به تدریج خالی از سکنه می شوند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه هفت سد در استان کردستان با حدود هفت میلیون دلار ساخته شده است گفت: در ابتدا قرار بود 50 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان کردستان از محل این سدها منتفع شود که این رقم به دو هزار و 930هکتار کاهش یافته و این ظلم بزرگی در حق مردم کردستان است.
او به رایزنی های گسترده و پیگیری های مستمر از سوی مسوولان کشوری و استانی برای افزایش میزان آب تخصیصی به حوزه کشاورزی استان کردستان اشاره کرد و گفت: بعد از دو سال تلاش اکنون دو هزار و 930 هکتار را به 12هزار هکتار افزایش داده اند که این رقم هم در شان مردم استان نیست و باید به همان رقم 50 هزار هکتار برسد.
ذوالفقاری همچنین با اشاره به اینکه سد سیازاخ دیواندره از چهار سال پیش آبگیری شده است گفت: قرار بود از محل این سد 20 هزار هکتار از زمین های زراعی دیواندره و بیجار آبیاری شود که تاکنون اقدام موثری در شبکه این سد انجام نشده است و دشت های دیواندره و بیجار به کویر تبدیل شده است.
او گفت: 40 میلیارد ریال لوله برای انتقال آب این سد خریداری کرده ایم اما امروز هیچ آبی در اختیار سازمان جهاد کشاورزی نیست تا آن را انتقال دهد.
به گفته او سد چراغ ویس سقز در اثر اقدامات وزارت نیرو بلاتکلیف است و ما هنوز وضعیت سدهای تلوار و قشلاق را نمی دانیم و از وزارت نیرو درخواست شفاف سازی در این موضوع را داریم.
استان کردستان یک میلیون و 120 هزار هکتار زمین زراعی دارد که سالانه بیش از سه میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در استان تولید می شود.
بیش از 120هزار بهره بردار در بخش های مختلف کشاورزی در استان کردستان مشغول به فعالیت هستند.
جمعیت استان کردستان یک میلیون و 480 هزار نفر است که حدود 580 هزار نفر آن در هزار و 703 روستا ساکن هستند.
3033/1904

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت نیرو سهم آب تخصیصی به مردم کردستان را به جهاد کشاورزی اعلام کند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-96525) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا